Bel Fuse Inc. SCRH4D14R-180
SCRH4D14R-180 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH4D14R-180
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 680MA 515 MOHM
Datasheet Download
SCRH4D14R-180.pdf
Availability of SCRH4D14R-180
QUANTITY
SCRH4D14R-180 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH4D14R-180
Internal Part NumberEIS-SCRH4D14R-180
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH4D14R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance18µH
Tolerance±30%
Current Rating680mA
Current - Saturation470mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)515 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH4D14R-180
Related LinksSCRH4D, SCRH4D14R-180 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH4D14R-180 Details Description
Related parts for SCRH4D14R-180
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 60POS .156 GREEN datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 30POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf