Bel Fuse Inc. SCRH4D18-120
SCRH4D18-120 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH4D18-120
Brief Description
FIXED IND 12UH 1A 210 MOHM SMD
Datasheet Download
SCRH4D18-120.pdf
Availability of SCRH4D18-120
QUANTITY
SCRH4D18-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH4D18-120
Internal Part NumberEIS-SCRH4D18-120
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH4D18
Material - Core-
Inductance12µH
Tolerance±30%
Current Rating1A
Current - Saturation560mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)210 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH4D18-120
Related LinksSCRH4D, SCRH4D18-120 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH4D18-120 Details Description
Related parts for SCRH4D18-120
REGULATOR WIDE-IN 3A HORZ SMD datasheet.pdf
CONN TERMINAL GROUND 70MM datasheet.pdf
IC LINE DRIVER ADSL 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V 50W T/H datasheet.pdf
CABLE 17POS M12 PLUG-WIRE 5M datasheet.pdf
RES 8.39K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SIGNAL CONDITIONING datasheet.pdf
DBL13(A B) datasheet.pdf
CAP CER 240PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
PHOTOCELL CDS 700OHM TO-18 datasheet.pdf