Bel Fuse Inc. SCRH4D28-390
SCRH4D28-390 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH4D28-390
Brief Description
FIXED IND 39UH 810MA 383 MOHM
Datasheet Download
SCRH4D28-390.pdf
Availability of SCRH4D28-390
QUANTITY
SCRH4D28-390 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH4D28-390
Internal Part NumberEIS-SCRH4D28-390
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH4D28
Material - Core-
Inductance39µH
Tolerance±30%
Current Rating810mA
Current - Saturation500mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)383 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH4D28-390
Related LinksSCRH4D, SCRH4D28-390 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH4D28-390 Details Description
Related parts for SCRH4D28-390
LED RECT 6X9 PUR GRN DIFF 3 PIN datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 4SMD datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMYQ-3072-F datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 5 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN ADAPTER 54P-54P F-M PNL MNT datasheet.pdf
PNL MNT YLLW 5.8MM LENS NO WIRE datasheet.pdf