Bel Fuse Inc. SCRH5D28-5R3
SCRH5D28-5R3 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH5D28-5R3
Brief Description
FIXED IND 5.3UH 3.6A 38 MOHM SMD
Datasheet Download
SCRH5D28-5R3.pdf
Availability of SCRH5D28-5R3
QUANTITY
SCRH5D28-5R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH5D28-5R3
Internal Part NumberEIS-SCRH5D28-5R3
Material - Core-
Inductance5.3µH
Tolerance±30%
Current Rating3.6A
Current - Saturation1.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)38 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH5D28-5R3
Related LinksSCRH5D, SCRH5D28-5R3 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH5D28-5R3 Details Description
Related parts for SCRH5D28-5R3
IDC CABLE - CKC60G/AE60G/CKC60G datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET PHIL/SLOT 7PC datasheet.pdf
BARB TY CABLE TIES ON A REEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 1W datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM SQ 13.1MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A 16-MSOP datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 0.1% 8W TO220-4 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 11W 1206 datasheet.pdf