Bel Fuse Inc. SCRH5D28-6R2
SCRH5D28-6R2 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH5D28-6R2
Brief Description
FIXED IND 6.2UH 3.24A 45 MOHM
Datasheet Download
SCRH5D28-6R2.pdf
Availability of SCRH5D28-6R2
QUANTITY
SCRH5D28-6R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH5D28-6R2
Internal Part NumberEIS-SCRH5D28-6R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSurface Mount Wire Wound Inductors
Material - Core-
Inductance6.2µH
Tolerance±30%
Current Rating3.24A
Current - Saturation1.65A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)45 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH5D28-6R2
Related LinksSCRH5D, SCRH5D28-6R2 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH5D28-6R2 Details Description
Related parts for SCRH5D28-6R2
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 26POS GOLD SMD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
TERMINATION BLADE datasheet.pdf
TRIAC 400V 15A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 1.32A 3DFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT .3A 30V datasheet.pdf