Bel Fuse Inc. SCRH5D28R-4R0
SCRH5D28R-4R0 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH5D28R-4R0
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4UH 3.96A 27 MOHM SMD
Datasheet Download
SCRH5D28R-4R0.pdf
Availability of SCRH5D28R-4R0
QUANTITY
SCRH5D28R-4R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH5D28R-4R0
Internal Part NumberEIS-SCRH5D28R-4R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH5D28R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance4µH
Tolerance±30%
Current Rating3.96A
Current - Saturation2.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)27 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH5D28R-4R0
Related LinksSCRH5D, SCRH5D28R-4R0 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH5D28R-4R0 Details Description
Related parts for SCRH5D28R-4R0
TRIMMER 100K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
IC EMI FILTER 8LINE 16-MICROQFN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 500' datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
10UF 50V 6.3X13 85C AXI datasheet.pdf