Bel Fuse Inc. SCRH62-180
SCRH62-180 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH62-180
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 1.05A 270 MOHM
Datasheet Download
SCRH62-180.pdf
Availability of SCRH62-180
QUANTITY
SCRH62-180 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH62-180
Internal Part NumberEIS-SCRH62-180
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH62
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating1.05A
Current - Saturation800mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)270 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH62-180
Related LinksSCRH6, SCRH62-180 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH62-180 Details Description
Related parts for SCRH62-180
CONN HEADER VERT 20POS 1.27MM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf