Bel Fuse Inc. SCRH62-5R5
SCRH62-5R5 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH62-5R5
Brief Description
FIXED IND 5.5UH 1.8A 96 MOHM SMD
Datasheet Download
SCRH62-5R5.pdf
Availability of SCRH62-5R5
QUANTITY
SCRH62-5R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH62-5R5
Internal Part NumberEIS-SCRH62-5R5
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH62
Material - Core-
Inductance5.5µH
Tolerance-20%, +40%
Current Rating1.8A
Current - Saturation1.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)96 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH62-5R5
Related LinksSCRH6, SCRH62-5R5 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH62-5R5 Details Description
Related parts for SCRH62-5R5
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 4POS .100 30AU datasheet.pdf
VCA2618EVM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MT PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1.5A DO204AC datasheet.pdf
BOARD EVALUATION AD9649 20MSPS datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 1.5A 10DFN datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 49.152MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf