Bel Fuse Inc. SCRH62B-150
SCRH62B-150 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH62B-150
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 1.17A 230 MOHM
Datasheet Download
SCRH62B-150.pdf
Availability of SCRH62B-150
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SCRH62B-150 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH62B-150
Internal Part NumberEIS-SCRH62B-150
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH62B
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating1.17A
Current - Saturation900mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)230 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.252" W (6.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH62B-150
Related LinksSCRH6, SCRH62B-150 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH62B-150 Details Description
Related parts for SCRH62B-150
CONN HEADER 22POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 3PH 40LFCSP datasheet.pdf
RES 3.6 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
SSIV GPS MODULE datasheet.pdf
RES 169 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 250VAC 50VDC datasheet.pdf