Bel Fuse Inc. SCRH62B-330
SCRH62B-330 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH62B-330
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 840MA 450 MOHM
Datasheet Download
SCRH62B-330.pdf
Availability of SCRH62B-330
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SCRH62B-330 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH62B-330
Internal Part NumberEIS-SCRH62B-330
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH62B
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating840mA
Current - Saturation590mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)450 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.252" W (6.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH62B-330
Related LinksSCRH6, SCRH62B-330 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH62B-330 Details Description
Related parts for SCRH62B-330
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER P4S .4MM 16POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
PLUGIN TOP PLUNGER STAND SPDT datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 155MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
RES 0.101 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf