Bel Fuse Inc. SCRH64-100
SCRH64-100 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH64-100
Brief Description
FIXED IND 10UH 2A 120 MOHM SMD
Datasheet Download
SCRH64-100.pdf
Availability of SCRH64-100
QUANTITY
SCRH64-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH64-100
Internal Part NumberEIS-SCRH64-100
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH64
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating2A
Current - Saturation1.35A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH64-100
Related LinksSCRH6, SCRH64-100 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH64-100 Details Description
Related parts for SCRH64-100
CONN HEADER VERT 60POS .100 GOLD datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
LED 7-SEG 7.6MM CA HE RED datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10-10SL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf