Bel Fuse Inc. SCRH73B-221
SCRH73B-221 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH73B-221
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220UH 350MA 1.65 OHM
Datasheet Download
SCRH73B-221.pdf
Availability of SCRH73B-221
QUANTITY
SCRH73B-221 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH73B-221
Internal Part NumberEIS-SCRH73B-221
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH73B
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating350mA
Current - Saturation350mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.65 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH73B-221
Related LinksSCRH7, SCRH73B-221 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH73B-221 Details Description
Related parts for SCRH73B-221
CONN EDGECARD 30POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE CLEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf