Bel Fuse Inc. SCRH73B-820
SCRH73B-820 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH73B-820
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 82UH 570MA 690 MOHM
Datasheet Download
SCRH73B-820.pdf
Availability of SCRH73B-820
QUANTITY
SCRH73B-820 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH73B-820
Internal Part NumberEIS-SCRH73B-820
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH73B
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance82µH
Tolerance±20%
Current Rating570mA
Current - Saturation570mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)690 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH73B-820
Related LinksSCRH7, SCRH73B-820 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH73B-820 Details Description
Related parts for SCRH73B-820
SWITCH TACT SPST-NO 0.005A 12V datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 28-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
BOX ABS BLK/CLR 6.11"L X 4.61"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC IRDA CONTROLLR DTE/DCE 18SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.056 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf