Bel Fuse Inc. SCRH73B-821
SCRH73B-821 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH73B-821
Brief Description
FIXED IND 820UH 180MA 6.54 OHM
Datasheet Download
SCRH73B-821.pdf
Availability of SCRH73B-821
QUANTITY
SCRH73B-821 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH73B-821
Internal Part NumberEIS-SCRH73B-821
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH73B
Material - Core-
Inductance820µH
Tolerance±20%
Current Rating180mA
Current - Saturation180mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)6.54 Ohm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH73B-821
Related LinksSCRH7, SCRH73B-821 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH73B-821 Details Description
Related parts for SCRH73B-821
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLSH 12K 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 6CH 28-SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5.3KV 2CH TRANS 8-DIP datasheet.pdf
IC MICRO MONITOR LP 8-USOP datasheet.pdf
LED 17.46MM WHITE DIFF PANEL MNT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD W/FLTR 2A M5 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf