Bel Fuse Inc. SCRH74B-150
SCRH74B-150 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH74B-150
Brief Description
FIXED IND 15UH 1.47A 81 MOHM SMD
Datasheet Download
SCRH74B-150.pdf
Availability of SCRH74B-150
QUANTITY
SCRH74B-150 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH74B-150
Internal Part NumberEIS-SCRH74B-150
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH74B
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating1.47A
Current - Saturation1.47A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)81 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH74B-150
Related LinksSCRH7, SCRH74B-150 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH74B-150 Details Description
Related parts for SCRH74B-150
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 300A DO200AA datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/16-48" BLUE datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 800 OHM 25W datasheet.pdf
CONN JUNCTION M12 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A datasheet.pdf