Bel Fuse Inc. SCRH74B-470
SCRH74B-470 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH74B-470
Brief Description
FIXED IND 47UH 880MA 260 MOHM
Datasheet Download
SCRH74B-470.pdf
Availability of SCRH74B-470
QUANTITY
SCRH74B-470 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH74B-470
Internal Part NumberEIS-SCRH74B-470
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH74B
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating880mA
Current - Saturation880mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)260 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH74B-470
Related LinksSCRH7, SCRH74B-470 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH74B-470 Details Description
Related parts for SCRH74B-470
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 36-SSOP datasheet.pdf
IC CLK GEN /2/4/6 5V/3.3V 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
UNPRINT MARKER LABEL 500 PIECE datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 49MM datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES 1.2516K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 176LQFP datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/R WF B datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf