Bel Fuse Inc. SCRH8D43-6R8
SCRH8D43-6R8 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH8D43-6R8
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 4.2A 28 MOHM SMD
Datasheet Download
SCRH8D43-6R8.pdf
Availability of SCRH8D43-6R8
QUANTITY
SCRH8D43-6R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH8D43-6R8
Internal Part NumberEIS-SCRH8D43-6R8
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH8D43
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±30%
Current Rating4.2A
Current - Saturation4.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)28 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH8D43-6R8
Related LinksSCRH8D, SCRH8D43-6R8 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH8D43-6R8 Details Description
Related parts for SCRH8D43-6R8
IC REG LDO 2.6V/1.8V 8MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 14DSO datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DUAL ULP 12-TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 1000 OHM 0402 datasheet.pdf