TE Connectivity Raychem Cable Protection SCT-NO.1-E6-0-35MM
SCT-NO.1-E6-0-35MM picture photo
Mfg. Part Number
SCT-NO.1-E6-0-35MM
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK TUBING .30" 4:1 BLK
Datasheet Download
SCT-NO.1-E6-0-35MM.pdf
Availability of SCT-NO.1-E6-0-35MM
QUANTITY
SCT-NO.1-E6-0-35MM Order Process
Ship out your order
Specifications of SCT-NO.1-E6-0-35MM
Internal Part NumberEIS-SCT-NO.1-E6-0-35MM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesSCT, Raychem
TypeTubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio4 to 1
Length0.114' (35.00mm, 1.37")
Inner Diameter - Supplied0.300" (7.6mm)
Inner Diameter - Recovered0.065" (1.65mm)
Recovered Wall Thickness0.060" (1.52mm)
MaterialPolyolefin (PO), Irradiated
FeaturesAbrasion Resistant, Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Shrink Temperature110°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCT-NO.1-E6-0-35MM
SCT-NO.1-E6-0-35MM Details Description
Related parts for SCT-NO.1-E6-0-35MM
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 40POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
40/HDR/SMT/STR/FLG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf