TE Connectivity Raychem Cable Protection SCT-NO.4-E2-0-75MM
SCT-NO.4-E2-0-75MM picture photo
Mfg. Part Number
SCT-NO.4-E2-0-75MM
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK TUBING .700" 4:1 BLK
Datasheet Download
SCT-NO.4-E2-0-75MM.pdf
Availability of SCT-NO.4-E2-0-75MM
QUANTITY
SCT-NO.4-E2-0-75MM Order Process
Ship out your order
Specifications of SCT-NO.4-E2-0-75MM
Internal Part NumberEIS-SCT-NO.4-E2-0-75MM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesSCT, Raychem
TypeTubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio4 to 1
Length0.246' (75.00mm, 2.95")
Inner Diameter - Supplied0.700" (17.7mm)
Inner Diameter - Recovered0.175" (4.45mm)
Recovered Wall Thickness0.100" (2.54mm)
MaterialPolyolefin (PO), Irradiated
FeaturesAbrasion Resistant, Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Shrink Temperature110°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCT-NO.4-E2-0-75MM
SCT-NO.4-E2-0-75MM Details Description
Related parts for SCT-NO.4-E2-0-75MM
RES SMD 12 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.8A 48 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 24V OUT datasheet.pdf
CABLE UMC-SMA BLKHD JACK 300MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf