Bel Fuse Inc. SCTH2010-2R2
SCTH2010-2R2 picture photo
Mfg. Part Number
SCTH2010-2R2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 800MA 205 MOHM
Datasheet Download
SCTH2010-2R2.pdf
Availability of SCTH2010-2R2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SCTH2010-2R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCTH2010-2R2
Internal Part NumberEIS-SCTH2010-2R2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCTH2010
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating800mA
Current - Saturation800mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)205 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCTH2010-2R2
Related LinksSCTH20, SCTH2010-2R2 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCTH2010-2R2 Details Description
Related parts for SCTH2010-2R2
RES SMD 16K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 15W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 85mA Backlight 48-VFQFPN (7x7) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf