Bel Fuse Inc. SCTH2010-2R7
SCTH2010-2R7 picture photo
Mfg. Part Number
SCTH2010-2R7
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 720MA 245 MOHM
Datasheet Download
SCTH2010-2R7.pdf
Availability of SCTH2010-2R7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SCTH2010-2R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCTH2010-2R7
Internal Part NumberEIS-SCTH2010-2R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCTH2010
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance2.7µH
Tolerance±20%
Current Rating720mA
Current - Saturation720mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)245 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCTH2010-2R7
Related LinksSCTH20, SCTH2010-2R7 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCTH2010-2R7 Details Description
Related parts for SCTH2010-2R7
IC OPAMP GP 480KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 16A 24V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 50A TO-264AA datasheet.pdf
RES 294 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf