Advanced Photonix, Inc. SD066-24-21-011
SD066-24-21-011 picture photo
Mfg. Part Number
SD066-24-21-011
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photodiodes
Brief Description
PHOTODIODE BI-CELL TO-46
Datasheet Download
SD066-24-21-011.pdf
Availability of SD066-24-21-011
QUANTITY
SD066-24-21-011 Order Process
Ship out your order
Specifications of SD066-24-21-011
Internal Part NumberEIS-SD066-24-21-011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMulti-Element Silicon Photodiodes
Standard Package50
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photodiodes
Series-
PackagingBulk
Wavelength660nm
Color - EnhancedRed
Spectral Range350nm ~ 1100nm
Diode Type-
Responsivity @ nm0.55 A/W @ 900nm
Response Time13ns
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Dark (Typ)200pA
Active Area0.69mm² (x2)
Viewing Angle42°
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-46-3 Lens Top Metal Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD066-24-21-011
Related LinksSD066-2, SD066-24-21-011 Datasheet, Advanced Photonix, Inc. Distributor
SD066-24-21-011 Details Description
Related parts for SD066-24-21-011
CONN RCPT 40POS W/COVER GOLD datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 8CH T/H&REF 28-SOIC datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 24 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 43POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
SNAPPER HOSE CLAMP WHITE datasheet.pdf
IC QUASI RES AC/DC CONV 10SIP datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AA datasheet.pdf
RES 40K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf