Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD14-471-R
SD14-471-R picture photo
Mfg. Part Number
SD14-471-R
Brief Description
FIXED IND 470UH 173MA 8.34 OHM
Datasheet Download
SD14-471-R.pdf
Availability of SD14-471-R
QUANTITY
SD14-471-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD14-471-R
Internal Part NumberEIS-SD14-471-R
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating173mA
Current - Saturation171mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)8.34 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.057" (1.45mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD14-471-R
Related LinksSD14-, SD14-471-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD14-471-R Details Description
Related parts for SD14-471-R
BATTERY PK S-HD 12.0V D SZ ZINC datasheet.pdf
CONN RING TONG FLAG 12-10AWG #10 datasheet.pdf
RES SMD 4.53 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.6A 72 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 1KV AXIAL datasheet.pdf