Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD14-471-R
SD14-471-R picture photo
Mfg. Part Number
SD14-471-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 173MA 8.34 OHM
Datasheet Download
SD14-471-R.pdf
Availability of SD14-471-R
QUANTITY
SD14-471-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD14-471-R
Internal Part NumberEIS-SD14-471-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating173mA
Current - Saturation171mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)8.34 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.057" (1.45mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD14-471-R
Related LinksSD14-, SD14-471-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD14-471-R Details Description
Related parts for SD14-471-R
CONN SPLICE BUTT 16-14AL 18-16CU datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 1.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC XMITTER ASK/FSK/GFSK 24TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 175VWM 344VC DO13 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
CAP FILM 18NF5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 50 V datasheet.pdf