Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD18-102-R
SD18-102-R picture photo
Mfg. Part Number
SD18-102-R
Brief Description
FIXED IND 1MH 136MA 14.01 OHM
Datasheet Download
SD18-102-R.pdf
Availability of SD18-102-R
QUANTITY
SD18-102-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD18-102-R
Internal Part NumberEIS-SD18-102-R
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±20%
Current Rating136mA
Current - Saturation102mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)14.01 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)