Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD18-3R3-R
SD18-3R3-R picture photo
Mfg. Part Number
SD18-3R3-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 2.07A 60.5 MOHM
Datasheet Download
SD18-3R3-R.pdf
Availability of SD18-3R3-R
QUANTITY
SD18-3R3-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD18-3R3-R
Internal Part NumberEIS-SD18-3R3-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating2.07A
Current - Saturation1.71A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)60.5 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD18-3R3-R
Related LinksSD18-, SD18-3R3-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD18-3R3-R Details Description
Related parts for SD18-3R3-R
VARISTOR 354V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT-353 datasheet.pdf
SHEET POLMR RES 210MMX3.65M RECT datasheet.pdf
BRIDGE RECT 800V 25A TS-6P datasheet.pdf
COUPLER DIRECT 800-1000MHZ 20DB datasheet.pdf
CAP FILM 82NF5% 630VDC RAD datasheet.pdf