Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD18-4R7-R
SD18-4R7-R picture photo
Mfg. Part Number
SD18-4R7-R
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1.77A 82.4 MOHM
Datasheet Download
SD18-4R7-R.pdf
Availability of SD18-4R7-R
QUANTITY
SD18-4R7-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD18-4R7-R
Internal Part NumberEIS-SD18-4R7-R
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating1.77A
Current - Saturation1.54A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)82.4 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD18-4R7-R
Related LinksSD18-, SD18-4R7-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD18-4R7-R Details Description
Related parts for SD18-4R7-R
TRANS NPN 40V 1A TO92 datasheet.pdf
Connector Receptacle 66 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 28VC SOT23 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1.2A 10DFN datasheet.pdf
IDT 100 ASSY FDTO POL RAMP 16POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHT/BRN 100' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 21A TO220 datasheet.pdf