Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD18-681-R
SD18-681-R picture photo
Mfg. Part Number
SD18-681-R
Brief Description
FIXED IND 680UH 167MA 9.28 OHM
Datasheet Download
SD18-681-R.pdf
Availability of SD18-681-R
QUANTITY
SD18-681-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD18-681-R
Internal Part NumberEIS-SD18-681-R
Material - CoreFerrite
Inductance680µH
Tolerance±20%
Current Rating167mA
Current - Saturation124mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9.28 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD18-681-R
Related LinksSD18-, SD18-681-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD18-681-R Details Description
Related parts for SD18-681-R
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 32POS TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1600UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 519 I/O 676FBGA datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf