Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD18-681-R
SD18-681-R picture photo
Mfg. Part Number
SD18-681-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 680UH 167MA 9.28 OHM
Datasheet Download
SD18-681-R.pdf
Availability of SD18-681-R
QUANTITY
SD18-681-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD18-681-R
Internal Part NumberEIS-SD18-681-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance680µH
Tolerance±20%
Current Rating167mA
Current - Saturation124mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9.28 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD18-681-R
Related LinksSD18-, SD18-681-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD18-681-R Details Description
Related parts for SD18-681-R
RES .30 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf