AVX Corporation SD2114S040S5R0
SD2114S040S5R0 picture photo
Mfg. Part Number
SD2114S040S5R0
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 5A SMB
Datasheet Download
SD2114S040S5R0.pdf
Availability of SD2114S040S5R0
QUANTITY
SD2114S040S5R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SD2114S040S5R0
Internal Part NumberEIS-SD2114S040S5R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSchottky Barrier Rectifier Diode
Schottky Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)5A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB (DO-214AA)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD2114S040S5R0
Related LinksSD2114S, SD2114S040S5R0 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SD2114S040S5R0 Details Description
Related parts for SD2114S040S5R0
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CABLE I/O CONNECTION 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
XBEE PRO SET 50MW CHIP ANTENNA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf