AVX Corporation SD2114S040S8R0
SD2114S040S8R0 picture photo
Mfg. Part Number
SD2114S040S8R0
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 8A SMB
Datasheet Download
SD2114S040S8R0.pdf
Availability of SD2114S040S8R0
QUANTITY
SD2114S040S8R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SD2114S040S8R0
Internal Part NumberEIS-SD2114S040S8R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSchottky Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)8A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB (DO-214AA)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD2114S040S8R0
Related LinksSD2114S, SD2114S040S8R0 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SD2114S040S8R0 Details Description
Related parts for SD2114S040S8R0
EVALUATION KIT FOR 20/30P HSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 6POS datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 22POS datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 14COND 28AWG 100' datasheet.pdf
POT 20K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
INDUCT COM MODE 6M OHM 0.35MH TH datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf