Vishay Semiconductor/Diodes Division SD241P-E3/45
SD241P-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
SD241P-E3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO3P
Datasheet Download
SD241P-E3/45.pdf
Availability of SD241P-E3/45
QUANTITY
SD241P-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of SD241P-E3/45
Internal Part NumberEIS-SD241P-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 35V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3P
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD241P-E3/45
Related LinksSD241P, SD241P-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SD241P-E3/45 Details Description
Related parts for SD241P-E3/45
IC TXRX RS-485/422 5V LP 8SOIC datasheet.pdf
CONN RING TONG 12-10AWG #5/16 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC CHRGR LI-ION SGL 4.2V 10-DFN datasheet.pdf
CABLE CAT6A 8COND 27AWG YEL 164' datasheet.pdf
IC REDRIVER PCIE 1CH 40TQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.28A 32 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf