Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD25-100-R
SD25-100-R picture photo
Mfg. Part Number
SD25-100-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 1.8A 82.4 MOHM
Datasheet Download
SD25-100-R.pdf
Availability of SD25-100-R
QUANTITY
SD25-100-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD25-100-R
Internal Part NumberEIS-SD25-100-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating1.8A
Current - Saturation1.27A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)82.4 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD25-100-R
Related LinksSD25-, SD25-100-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD25-100-R Details Description
Related parts for SD25-100-R
IC REG LDO 2.85V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
TRANS NPN 750V 6A TO-3PF datasheet.pdf
RES SMD 8.25KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 15POS datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 1A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS CABLE SKT datasheet.pdf