Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD25-101-R
SD25-101-R picture photo
Mfg. Part Number
SD25-101-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 670MA 593.7 MOHM
Datasheet Download
SD25-101-R.pdf
Availability of SD25-101-R
QUANTITY
SD25-101-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD25-101-R
Internal Part NumberEIS-SD25-101-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating670mA
Current - Saturation398mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)593.7 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD25-101-R
Related LinksSD25-, SD25-101-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD25-101-R Details Description
Related parts for SD25-101-R
JUMPER-H9992TR/1853 BR/X 4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.5V 0.3A SYNC SOT23 datasheet.pdf
TAPE LOW STATIC POLYIMIDE FILM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 120 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1W DO216 datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 330 NF 10% 310VAC RADIA datasheet.pdf