Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD25-102-R
SD25-102-R picture photo
Mfg. Part Number
SD25-102-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 216MA 5.7 OHM SMD
Datasheet Download
SD25-102-R.pdf
Availability of SD25-102-R
QUANTITY
SD25-102-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD25-102-R
Internal Part NumberEIS-SD25-102-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±20%
Current Rating216mA
Current - Saturation126mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)5.7 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD25-102-R
Related LinksSD25-, SD25-102-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD25-102-R Details Description
Related parts for SD25-102-R
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODEM RF 900MHZ RS232/485 INT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
MIC MEMS ANALOG OMNI -38DB datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
IC FRAM 1MBIT 3.4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
RES 320K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf