Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD25-102-R
SD25-102-R picture photo
Mfg. Part Number
SD25-102-R
Brief Description
FIXED IND 1MH 216MA 5.7 OHM SMD
Datasheet Download
SD25-102-R.pdf
Availability of SD25-102-R
QUANTITY
SD25-102-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD25-102-R
Internal Part NumberEIS-SD25-102-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±20%
Current Rating216mA
Current - Saturation126mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)5.7 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD25-102-R
Related LinksSD25-, SD25-102-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD25-102-R Details Description
Related parts for SD25-102-R
MOSFET P-CH 100V 0.31A SOT223 datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A3049R/H1503TR 5" datasheet.pdf
RES 40 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 150POS VERT PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT RA datasheet.pdf