Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD25-150-R
SD25-150-R picture photo
Mfg. Part Number
SD25-150-R
Brief Description
FIXED IND 15UH 1.67A 95.6 MOHM
Datasheet Download
SD25-150-R.pdf
Availability of SD25-150-R
QUANTITY
SD25-150-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD25-150-R
Internal Part NumberEIS-SD25-150-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating1.67A
Current - Saturation1.08A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)95.6 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD25-150-R
Related LinksSD25-, SD25-150-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD25-150-R Details Description
Related parts for SD25-150-R
CONN PLUG DIP 20POS .100 TIN IDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 27MH 210MA 22.7 OHM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 900MA 35 MOHM datasheet.pdf
PNL MNT AMBER 20MA W/WIRE: 12" datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V C0G 0402 datasheet.pdf