Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD25-331-R
SD25-331-R picture photo
Mfg. Part Number
SD25-331-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330UH 359MA 2.07 OHM
Datasheet Download
SD25-331-R.pdf
Availability of SD25-331-R
QUANTITY
SD25-331-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD25-331-R
Internal Part NumberEIS-SD25-331-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance330µH
Tolerance±20%
Current Rating359mA
Current - Saturation219mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.07 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD25-331-R
Related LinksSD25-, SD25-331-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD25-331-R Details Description
Related parts for SD25-331-R
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 6.34M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOD80 datasheet.pdf
37 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf