Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD25-3R3-R
SD25-3R3-R picture photo
Mfg. Part Number
SD25-3R3-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 2.64A 38.4 MOHM
Datasheet Download
SD25-3R3-R.pdf
Availability of SD25-3R3-R
QUANTITY
SD25-3R3-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD25-3R3-R
Internal Part NumberEIS-SD25-3R3-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating2.64A
Current - Saturation2.21A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)38.4 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD25-3R3-R
Related LinksSD25-, SD25-3R3-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD25-3R3-R Details Description
Related parts for SD25-3R3-R
FIXED IND 56UH 4MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 50.2VWM 89VC AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 30 OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 253VAC AXIAL datasheet.pdf