Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD3112-150-R
SD3112-150-R picture photo
Mfg. Part Number
SD3112-150-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 450MA 654 MOHM
Datasheet Download
SD3112-150-R.pdf
Availability of SD3112-150-R
QUANTITY
SD3112-150-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD3112-150-R
Internal Part NumberEIS-SD3112-150-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD3112
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating450mA
Current - Saturation440mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)654 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.122" L x 0.122" W (3.10mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD3112-150-R
Related LinksSD3112, SD3112-150-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD3112-150-R Details Description
Related parts for SD3112-150-R
CONVERT DC/DC 0.75 5.5V @ 6A SMD datasheet.pdf
IC TXRX EIA/TIA562 3.3V 18SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 56POS datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 12V datasheet.pdf
WASHER FLAT STEEL datasheet.pdf
2.0MM L/PROFILE ST ASSY RED datasheet.pdf