Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD3112-1R5-R
SD3112-1R5-R picture photo
Mfg. Part Number
SD3112-1R5-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 1.16A 99 MOHM
Datasheet Download
SD3112-1R5-R.pdf
Availability of SD3112-1R5-R
QUANTITY
SD3112-1R5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD3112-1R5-R
Internal Part NumberEIS-SD3112-1R5-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD3112
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±30%
Current Rating1.16A
Current - Saturation1.33A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)99 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.122" L x 0.122" W (3.10mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD3112-1R5-R
Related LinksSD3112, SD3112-1R5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD3112-1R5-R Details Description
Related parts for SD3112-1R5-R
IC EEPROM 128BIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SHORT SINGLE GUIDE PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 250V 5.4A TO252AA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
HEADER PRESS-FIT TYPE A 110POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf