Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD3112-680-R
SD3112-680-R picture photo
Mfg. Part Number
SD3112-680-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68UH 228MA 2.56 OHM
Datasheet Download
SD3112-680-R.pdf
Availability of SD3112-680-R
QUANTITY
SD3112-680-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD3112-680-R
Internal Part NumberEIS-SD3112-680-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD3112
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating228mA
Current - Saturation211mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.56 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.122" L x 0.122" W (3.10mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD3112-680-R
Related LinksSD3112, SD3112-680-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD3112-680-R Details Description
Related parts for SD3112-680-R
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS STR T/H SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR BL600-SC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf