Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD3112-680-R
SD3112-680-R picture photo
Mfg. Part Number
SD3112-680-R
Brief Description
FIXED IND 68UH 228MA 2.56 OHM
Datasheet Download
SD3112-680-R.pdf
Availability of SD3112-680-R
QUANTITY
SD3112-680-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD3112-680-R
Internal Part NumberEIS-SD3112-680-R
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating228mA
Current - Saturation211mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.56 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.122" L x 0.122" W (3.10mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD3112-680-R
Related LinksSD3112, SD3112-680-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD3112-680-R Details Description
Related parts for SD3112-680-R
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 22POS .050" SMD datasheet.pdf
VARISTOR 100V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 80MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD R/A datasheet.pdf
C/A QSFP MPO- LC DUPLEX 8F OM2 1 datasheet.pdf