Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD3112-6R8-R
SD3112-6R8-R picture photo
Mfg. Part Number
SD3112-6R8-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 680MA 291 MOHM
Datasheet Download
SD3112-6R8-R.pdf
Availability of SD3112-6R8-R
QUANTITY
SD3112-6R8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD3112-6R8-R
Internal Part NumberEIS-SD3112-6R8-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD3112
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±30%
Current Rating680mA
Current - Saturation680mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)291 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.122" L x 0.122" W (3.10mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD3112-6R8-R
Related LinksSD3112, SD3112-6R8-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD3112-6R8-R Details Description
Related parts for SD3112-6R8-R
IDC CABLE-AKP60A/ AE60G / X datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8SO datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 560 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.1A SC70 datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
STD SAPR055F090OK datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 18V 15A datasheet.pdf
REC AND SHELL ASSY 7.2MM, M-ZIF datasheet.pdf