Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD3112-820-R
SD3112-820-R picture photo
Mfg. Part Number
SD3112-820-R
Brief Description
FIXED IND 82UH 213MA 2.93 OHM
Datasheet Download
SD3112-820-R.pdf
Availability of SD3112-820-R
QUANTITY
SD3112-820-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD3112-820-R
Internal Part NumberEIS-SD3112-820-R
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±20%
Current Rating213mA
Current - Saturation190mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.93 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.122" L x 0.122" W (3.10mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD3112-820-R
Related LinksSD3112, SD3112-820-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD3112-820-R Details Description
Related parts for SD3112-820-R
CIR BRKR THRM 7A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 29POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RAIL TERMINAL TAG 1K PER PACK datasheet.pdf
CAP CER 4.8PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf