Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD3118-220-R
SD3118-220-R picture photo
Mfg. Part Number
SD3118-220-R
Brief Description
FIXED IND 22UH 500MA 676 MOHM
Datasheet Download
SD3118-220-R.pdf
Availability of SD3118-220-R
QUANTITY
SD3118-220-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD3118-220-R
Internal Part NumberEIS-SD3118-220-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSD3118 Series Dimension 14/Dec/2009
FamilyFixed Inductors
SeriesSD3118
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating500mA
Current - Saturation610mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)676 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.122" L x 0.122" W (3.10mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD3118-220-R
Related LinksSD3118, SD3118-220-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD3118-220-R Details Description
Related parts for SD3118-220-R
FUSE HOLDER BLADE 20A PCB datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC 1-OF-8 FET MUX/DEMUX 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 38POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
V850ES FX3 IECUBE UNIT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf