Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD3118-471-R
SD3118-471-R picture photo
Mfg. Part Number
SD3118-471-R
Brief Description
FIXED IND 470UH 131MA 9.2 OHM
Datasheet Download
SD3118-471-R.pdf
Availability of SD3118-471-R
QUANTITY
SD3118-471-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD3118-471-R
Internal Part NumberEIS-SD3118-471-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSD3118 Series Dimension 14/Dec/2009
FamilyFixed Inductors
SeriesSD3118
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating131mA
Current - Saturation122mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9.2 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.122" L x 0.122" W (3.10mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD3118-471-R
Related LinksSD3118, SD3118-471-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD3118-471-R Details Description
Related parts for SD3118-471-R
RES 15 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 3.5% 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 60UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 41.2KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CONNECTOR DIP 14 PIN GOLD IDC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT RA datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
5600UF 50V 25.7X92.5 105C AXI datasheet.pdf