Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD53-101-R
SD53-101-R picture photo
Mfg. Part Number
SD53-101-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 440MA 801 MOHM
Datasheet Download
SD53-101-R.pdf
Availability of SD53-101-R
QUANTITY
SD53-101-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD53-101-R
Internal Part NumberEIS-SD53-101-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD53
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating440mA
Current - Saturation450mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)801 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD53-101-R
Related LinksSD53-, SD53-101-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD53-101-R Details Description
Related parts for SD53-101-R
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWAB FOAM SINGLE ENDED 1000PCS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO-214A datasheet.pdf
33UF 40V 9,4X23,3MM 125C 20000H datasheet.pdf