Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD53-2R0-R
SD53-2R0-R picture photo
Mfg. Part Number
SD53-2R0-R
Brief Description
FIXED IND 2UH 2.64A 27 MOHM SMD
Datasheet Download
SD53-2R0-R.pdf
Availability of SD53-2R0-R
QUANTITY
SD53-2R0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD53-2R0-R
Internal Part NumberEIS-SD53-2R0-R
Material - CoreFerrite
Inductance2µH
Tolerance±20%
Current Rating2.64A
Current - Saturation3.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)27 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD53-2R0-R
Related LinksSD53-, SD53-2R0-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD53-2R0-R Details Description
Related parts for SD53-2R0-R
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 100V R2H 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4SL-3NDG-D4N datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 360 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
INDICATOR YELLOW REC.24V datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 2.2K OHM 16SOIC datasheet.pdf