Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD53-330-R
SD53-330-R picture photo
Mfg. Part Number
SD53-330-R
Brief Description
FIXED IND 33UH 750MA 257 MOHM
Datasheet Download
SD53-330-R.pdf
Availability of SD53-330-R
QUANTITY
SD53-330-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD53-330-R
Internal Part NumberEIS-SD53-330-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating750mA
Current - Saturation760mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)257 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD53-330-R
Related LinksSD53-, SD53-330-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD53-330-R Details Description
Related parts for SD53-330-R
RES SMD 1.05 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
ANT WHIP MC CC 406-430MHZ datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
TWEEZERS POINT SHARP 2 3.54" datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf